Výkupy nemovitostí ve Starém Městě jsou zatím předčasné
"Výkupy nemovitostí ve Starém Městě jsou zatím předčasné, OKD nemusí splnit všechny podmínky," potvrzují ministerští úředníci
Praha, 28. října 2012: Zástupci občanského sdružení Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem jednali v uplynulém týdnu na půdě Parlamentu ČR s vrcholnými představiteli Ministerstva životního prostředí a Ministerstva průmyslu a obchodu. S jakým výsledkem? Podle ministerských úředníků byly OKD v rámci řízení EIA stanoveny natolik obtížně splnitelné podmínky, že je nyní téměř nemožné předpovědět, zda bude těžařská společnost vůbec schopna se s požadavky popasovat. Prodeje nemovitostí a následné demolice jsou tedy předčasné, jelikož není ještě nic rozhodnuto.
"Ačkoliv jsme se s prosbou o pomoc trpělivě obraceli na naše zastupitele a vedení města Karviná, pomohl nám až poslanec za Karvinou, Jaroslav Krupka. Ten nám sjednal schůzku s ministrem životního prostředí, Tomášem Chalupou, a dalšími vládními úředníky, kteří rozhodují v otázkách rozšiřování těžby uhlí. Ti s námi na rozdíl od našich zastupitelů několik hodin diskutovali, naslouchali našim zkušenostem a obavám a otevřeně odpovídali na otázky, které nás trápí. Chtěli jsme hlavně vyvrátit fámy, které mezi občany Karviné šíří paniku a tvrdí, že těžbě pod Starým Městem už nejde zabránit," popisuje průběh jednání Jiří Dráb, který jako obyvatel těžbou ohrožené lokality Staré Město bojuje proti předloženému záměru těžařské společnosti.
Na schůzce se diskutovaly zejména dokumenty a zákony, které řeší těžbu černého uhlí na celostátní úrovni, zároveň ale ovlivňují osudy statisíců lidí žijících v oblastech zasažených těžbou. "Probrali jsme jak návrh surovinové politiky České republiky, tak připravovanou novelu Horního zákona, která by měla znemožnit vyvlastňování a také zvýšit částky, které plynou z těžby nerostného bohatství do státní pokladny," přibližuje Alena Klusová, členka občanského sdružení bojujícího proti další těžbě pod Karvinou a asistentka poslance za ODS, Jaroslava Krupky.
OKD se bude muset při schvalování předloženého záměru vypořádat s řadou závažných překážek, počínaje průmyslovou zónou a konče výjimečnou přírodní lokalitou, tzv. Lazeckou remízou, ve které žije chráněný brouk páchník. "Vládní úředníci se velmi podivovali, proč lidé v těžbou ohrožených lokalitách propadají panice, zbavují se svých domů a nechávají je demolovat. Celý proces bude trvat několik let. Je možné, že pokud bude chtít OKD za každou cenu těžit, bude muset nakonec použít nejmodernější technologie, které způsobí pokles jen několik málo centimetrů, což domy zásadně nepoškodí. Jsme naprosto přesvědčeni, že ministerstvo záměr rozšíření těžby pod Karvinou ve stávající podobě neodsouhlasí," uzavírá Monika Heisigová, členka občanského sdružení.